Çöken Bilgisayarınızdaki Veriler Nasıl Kurtarılır

Sizlere çökmüş bilgisayarınızdaki verileri en kısa zamanda, bilgisayarcıya gitmeden ve en ekonomik yoldan nasıl kurtarılacağını anlatacağım. Bunun için öncelikle gereken yazılımları nasıl elde edeceğinizi anlatacağım.

1. YÖNTEM

Öncelikle http://www.pardus.org.tr/indir/ sitesinde Bulunan Pardus 2011 çalışan DVD’yi indiriyoruz veya http://www.ubuntu.com/ Sitesinde bulunan Ubuntu DVD’sini indiriyoruz. Daha sonra Çöken bilgisayarımızın başına geçip. Bilgisayarımızın DVD Sürücüsüne Çalışan DVD’lerden birini takıp bilgisayarımızı DVD ile başlatıyoruz. Yeni bir işletim sistemi ile başlayan bilgisayarımız DVD Sürücümüz üzerinden çalışan bir işletim sistemi haline dönmüş oldu. Gelelim çöken Windows üzerindeki verilerimiz kurtarmaya. Harici diskimi usb ile bilgisayarımıza bağladığımızda artık çalışan DVD ile açılmış olan bilgisayarımız Harici Diskimizi tanıyacak. Pardus ile başlatmış iseniz bilgisayarımızın. DOLPHİN dosya yöneticisine girdiğinizde Windows dosyalarını da görebildiğinizi fark edeceksiniz böylece ister masaüstünde kalan bilgileriniz ister diğer sürücülerdeki bilgileriniz olsun harici diskinize gönderek-kopyalayarak kurtarabilirsiniz. Ubuntu da ise üstte gelecek menülerden Türkçe olduğu için rahatlıkla Windows dosyalarına ulaşabilirsiniz.

2. YÖNTEM

Bu yöntem de ise bu yöntemle açılmayan bilgisayarlarımızdan verilerimizi nasıl kurtarabiliriz ona bakalım. Öncelikle Recover MY Files Programını internetten indirip bilgisayarınızı kurmanız gerek. Ancak program paralı olduğu için ya crack dosyasını bulmanız ya da para ile satın almanız gerekmekte. Bu program ile çöken bilgisayarınızı Formatladıktan Recover MY Files programınızı çalıştırarak Format Sonrası özelliği ile verilerinizi kurtarabilirsiniz. Bu program ile yanlışlıkla sildiğiniz verilerinizi de recovery modunu kullanarak kurtarabilirsiniz.


Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın