İnternet Sansürü Nasıl Aşılıyor-Yöntemler

Yakında başlayacak sansür için bilgisayarla haşır neşir olanlar araştırmalara başladılar zannediyorum, bu filtreler nasıl aşılacak bu konuyla ilgili olarak yapılan bazı aaştırmaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sansürden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için yazının devamına tıklayınız.1-Filtreleme, Google’daki aramalar da dahil internetteki tüm faaliyetlerimizi izleten bir mekanizmadır. Pornografik içerik arayıp aramadığınızı, devlet veya hükümet karşıtı görüş ve düşünceleri geliştirmeye ve yaymaya çalışıp çalışmadığınızı takip eder, rastladığı ‘riskli’ içeriği engeller.  Bu sorundan kurtulma yöntemlerinden birisi, web sitesini ayna şeklinde ya da yatay şekilde görmek. Aynalama yöntemini engellemek için kullanılan siteler sürekli kapatıldığı için internette elgooG şeklinde aratırsanız güncel siteler bulursunuz.


2- Gollum tarayıcısıyla, Wikipedia linkleri başka linklermiş gibi açılıyor. Uygulama 2005 yılında Herald Hanek tarafından tasarlandı. 32 dilde mevcut Gollum’un henüz Türkçe versiyonu yok. 2004 yılından bu yana engelli olan Çinliler Wikipedia’ya bu sayede ulaşıyorlar. Gollum tarayıcısı bu adresten yüklenebiliyor.

3-Yasaklı siteler için GTunnel ,Tor Project,, FreeGate

4-Twitter’ın yasaklı olduğu, ve kullanılmasının da yasak olduğu ülkelerde de kullanılması için yukardaki uygulamalar kullanılabiliyor. Twitter’da yayınlanan düşüncelerinizin devlet filtrelemesine yakalanmaması için Twitter’da “Ayarlar/Settings” ‘e bastıktan sonra sayfanın en aşağısında “Sadece HTTPS” işlemini tıklayıp kaydetmek gerekiyor.

kaynak:yenimedyaduzeni.com

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

“İnternet Sansürü Nasıl Aşılıyor-Yöntemler” için 1 yorum

Bir cevap yazın