Lisansız Google Müzik Kütüphanesi

Google firması, yeni bir sektöre daha el atıyor. CNET isimli internet sitesinin haberine göre Google, dileyen herkesin istediği müzikleri yükleyebileceği ve istediği zaman istediği yerden ulaşabilecekleri bir müzik kütüphanesi kurmayı hedefliyor. Şu an test aşamasında olan bu servis için henüz alınmış bir lisansın olmaması, ilk bakışta epey garip gelebilir. Ancak işin içinde farklı stratejiler yatıyor.

Kullanıcı Bazlı Bir Uygulama

Habere göre Google, şu ana kadar müzik piyasasının en büyük 4 müzik şirketiyle ortaklığa başladı. Ancak henüz hiç biriyle lisans anlaşması yapılmadı. Bu da, Amazon’un Mart ayı içerisinde denediği cloud-music servisiyle aynı stratejiyi uyguladığını gösteriyor.

Servise Katılım Sınırlı

Google’nin bu tarz girişimlerinin önde gelen isimlerinden biri olan Zahavah Levine, yaptığı açıklamada, “Şu an Google ile birlikte Music Beta adını verdiğimiz bir dijital müzik servisinin beta versiyonu üzerinde çalışıyoruz. Kullanıcılar buraya kendi istedikleri parçaları yükleyip, kendi kütüphanelerini oluşturabilecek.” şeklinde konuştu.

Servise katılım şu an için sınırlı. Yani servisin beta versiyonunu sadece Google’ın davet ettiği kişi veya gruplar kullanabiliyor. Onların da büyük kısmını, San Francisco’da düzenlenecek olan konferansa katılacak kişiler oluşturuyor.
Yine de yapılan açıklamalarda, bu hizmetin yakın zamanda daha büyük kitlelere hitap edeceği ve test aşamasının bu şekilde sonlandırılacağı vurgulanıyor.

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın