ECDL Bilgisayar Sertifikası

Yıllarca halk eğitim ve özel eğitim kurumlarından alınan bilgisayar sertifikaları ile çeşitli yerlerde iş sahibi olmaya çalışan bireyler artık Tüm Dünya da geçerliliği olan ECDL sertifikası almaya yöneliyorlar.ECDL nedir kısaca onun tanımını görelim.

Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL – European Computer Driving Licence) dünyanın önde gelen bilgisayar kullanım yetkinliği sertifikasıdır. ECDL son kullanıcı bilgisayar yetkinlikleri için uluslararası alanda evrensel kriter olarak tanınmıştır. Hükümetler, kamu kurumları, uluslararası organizasyonlar ve benzer kuruluşlar tarafından önde gelen bir sertifikasyon olarak benimsenmiştir. Dünya çapında 148’den fazla ülkede 7 milyondan fazla adaya farklı bir özellik katmaktadır. ECDL Programı tüm dünyada aynı operasyonu uygulayarak, Bilgi  Teknolojileri becerilerini giriş, temel, ileri ve uzman seviyede belgelendirilir. Avrupa dışında ECDL, Uluslararası Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ICDL – International Computer Driving Licence) olarak bilinir.

ECDL/ICDL sertifika sahipleri kişisel bilgisayar kullanımında yetkinliklerini ve BT’nin ana kavramlarına hakimliğini ispatlamışlardır. ECDL beceri ve yetenekleri test eder. Teori ve pratiği kapsayan 7 bölümden oluşur. Bölüm 1 genel seviyedeki bilgi toplamını teorik olarak test eder Bölüm 2-7 pratik beceri testidir ve aşağıdakilerden oluşur:

1. Bilgi Teknolojisi kavramı
2. Bilgisayarı kullanmak ve dosyaları yönetmek
3. Kelime işlemci
4. Hesap çizelgesi
5. Veritabanları
6. Sunum
7. Bilgi ve İletişim

ECDL Programı ECDL-F (ECDL Vakfı) tarafından geliştirilir ve dağıtılır. ECDL Vakıf’ı Avrupa’nın önde gelen Bilgisayar Derneklerinin desteği ile kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

kynk:www.ecdl.org.tr

 

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın