Firefox 6 Mı?

Yanlış okumadınız Firefox 6  Firefox 5’in karalı sürümü yayınlanmadan Mozilla Firefox 6 için ilk adımı attı ve 24 Mayısta Firefox 6 için ilk öncü sürümü yayınladı.

Mozilla’nın popüler web tarayıcısı Firefox için daha sık yayın döngüsü başlıyor. Mozilla Firefox için 2011 yılı içerisinde Firefox 4’ün kararlı sürümü dışında üç kararlı sürüm daha hazırlamayı planlıyor. Firefox 4 için 12 beta,1 aday sürüm yayınlayan Mozilla’nın bu kadar sık yeni sürümler yayınlaması kullanıcıları şaşırtmış durumda.

Bilindiği üzere Firefox’un Nightly, Aurora, Beta ve Final olmak üzere 4 farklı versiyonu bulunuyor. Mozilla, bu versiyonların yayınlanma tarihlerini sistematik bir şekilde ayarladı. Mozilla’nın yeni sürüm takvimine göre 21 Haziranda Firefox 5 final sürümünü kullanıma sunması bekleniyor. Firefox 6 için 24 Mayıs’ta Aurora versiyonun yayınlayan Mozilla 4 Temmuz’da Beta ve 16 Ağustos’ta Final sürümü yayınlamayı planlıyor. Firefox 7 içinde Temmuz’da Aurora, 16 Ağustos’ta Beta ve 27 Eylül’de Final sürümünü yayınlamayı planlıyor.

Mozilla’nın yayınlayacağı sürümlerde neler olduğuna bakarsak Firefox 5’teki en önemli özellikler hesap yöneticisi ve Windows için geliştirilen 64-bit sürüm olacak. Bunun dışında kullanıcı arayüzünde de yenilikler olacak. Firefox 6 ile gelecek en büyük yenilik ise web uygulamaları olacak. Bunun yanı sıra, JavaScript üzerinde bazı düzeltmeler, daha hızlı ön bellek gibi yenilikler de eklenecek. Firefox 7’de ise tarayıcı arayüzünü, web içeriğini ve eklentileri göstermek için ayrı süreçler kullanan bir motor bulunacak.

 

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın