Gazetecilik Teknolojileri

Gazetecilik ve teknoloji artık çok önemli noktalarda buluşuyor. gazetecilik mesleğinde eskiden kamera kasetleri Televizyona yetiştirilmeye çalışılır ve yazılan yazılar faksla merkeze gönderilirdi. Her meslek gibi Gazetecilik mesleği de Teknol0ji ile buluştu ve bizde bu Dünya da Gazetecilerin kullandığı Teknolojileri sizlerle buluşturmak istedik. aşağıda bu teknolojileri bulabilirsiniz.

1) AUDIOBOO  http://audioboo.fm/

Audioboo ile 5 dakikaya kadar ses kaydı yapıp, internete yükleyebilir ve sosyal ortamlardaki takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. BBC ve Al Jazeera gibi büyük haber kanallarının da kullandığı Audioboo gazetecilerin oldukça işine yarayabilecek bir uygulama.

2) PHOTOSHOP EXPRESS  http://www.photoshop.com/products/mobile/express/ios

Bu uygulama yardımıyla fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde düzenleyip yayına hazır hale getirebilirsiniz. Düzenlediğiniz resimleri isterseniz e-mail olarak başkalarına gönderebilir, Photoshop.com adresinden ücretsiz açacağınız hesapa yükleyebilir veya facebook’ta paylaşabilirsiniz.

3) IMPRESSION  http://www.bluecrowbar.com/impressionapp/

Fotoğraflarınızı yayınlamadan önce bir gizli damga (watermark) eklemek isterseniz impression adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulama ayarlarından gizli damganızın boyutunu, rengini ve transparanlığını da kolayca değiştirebilirsiniz

4) USTREAM http://www.ustream.tv/

Ustream ile Windows veya Mac bilgisayarınızdan, Android tabanlı mobil cihazınızdan veya iPhone, iPad’den canlı yayın yapıp bunu herkesle paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken programı indirmek ve kameranızla canlı yayına geçmek. Facebook veya Twitter listenizdeki kişilerle canlı yayın linkini paylaşıp izleyici sayınızı arttırabilirsiniz.

5) EVERNOTE  http://www.evernote.com/

Evernote oldukça güçlü bir not alma aracıdır. Bu program ile notlarınızı kolaylıkla kaydedebilir ve Windows, Mac, Android, iPhone, iPad ve BlackBerry gibi birçok farklı platformdan bu notlarınıza ulaşabilirsiniz.

Aldığınız notları etiketleyerek düzenli bir şekilde arşivleyebilir, hatta dilerseniz dosyalarınıza görüntü, ses ve PDF ekleyebilirsiniz. Evernote ile aldığınız notlar otomatik olarak senkronize edilir ve farklı mobil araçlardan notlarınıza ulaşabilirsiniz.

6) FLIPBOARD http://flipboard.com/

iPad için özel olarak dizayn edilmiş bir RSS okuyucusu olan Flipboard ile facebook, twitter hesaplarınızı ve ilginizi çeken web sitelerinin linklerini magazin formatında, oldukça estetik bir şekilde okuyabilirsiniz.

7) PULSE  http://www.alphonsolabs.com/

iPad için özel olarak dizayn edilmiş bir başka RSS okuyucusu ise Pulse. Aslında mantık olarak Flipboard’dan pek farklı değil fakat ara yüzü daha renkli ve aynı anda daha fazla haber kaynağını görmek mümkün. Hangisini kullanmak konusundaki tercih sizin

8 ) WIRED  http://www.wired.com/

Gelişen teknolojinin kültüre, ekonomiye ve siyasete etkilerini konu alan Wired dergisinin iPad uygulaması yeni medya yayıncılığının geldiği noktayı görmek adına mutlaka takip edilmeli. Aylık yayınlanan derginin her sayısında oldukça kreatif uygulamalar var. Bazı sayıları ücretsiz olan Wired dergisinin fiyatı 3.99 USD

9. OUR CHOICE  http://pushpoppress.com/ourchoice/

1993-2001 yılları arasında ABD Başkan yardımcılığı yapmış olan Al Gore küresel ısınmaya karşı yürüttüğü faaliyetlerle tanınıyor. 2007 yılında ‘Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneliyle’ Nobel Barış Ödülü’ü de alan Al Gore’un son çalışması ise Our Choice (Bizim Seçimimiz) adlı bir kitap. Kitapta Al Gore petrol ve kömür yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını teşvik ediyor.

Kitabın iPad versiyonu ise oldukça dikkat çekici. Yeni medya yayıncılığının sınırlarını zorlayan Our Choice, elektronik kitap formatına yepyeni bir standart getiriyor.

10) Tivibu – http://www.tivibu.com.tr/

İnteretten televizyon ve film izlememize imkan veren TTNET Tivibu servisi artık iPad ve iPhone’da. TTNET üyelerinin özel kullanıcı adı ve şifre oluşturup kullanabildikleri bu uygulama ile şimdilik 30′a yakın TV kanalını mobil ortamda izlemek mümkün. Tivibu uygulamasındaki diğer özellikler ise şöyle: Canlı yayınları durdurma, kalınan yerden izlemeye devam etme, ileri ve geri sardırma, kaçırılan programları tekrar izleme, birçok yerli filmi istenilen zamanda seyretme.

kynk:deniz ergürel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın