Veri Kurtarma Yazılımları

Bilgisayarlarla uğraşan herkesin mutlaka bilgileri kaybolmuştur. Bu durumda mutlaka bir bilgisayarcıya veya tanıdığınız bu işten bir arkadaşınıza veya en son çare veri kurtarma firmalarına başvurmanız gerekir. Bu durumda kaldığınızda size faydalı olabilecek bir yazılım setini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu yazılımları kullanmadan çalışan DVD ve Çalışan CD ile de verilerinizi kurtarabilirsiniz bu yöntemle nasıl veri kurtarabileceğinizi ise yine yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çalışan DVD veya CD ile veri kurtarma

Öncelikle http://www.pardus.org.tr/indir/ sitesinde Bulunan Pardus 2011 çalışan DVD’yi indiriyoruz veya http://www.ubuntu.com/ Sitesinde bulunan Ubuntu DVD’sini indiriyoruz. Daha sonra Çöken bilgisayarımızın başına geçip. Bilgisayarımızın DVD Sürücüsüne Çalışan DVD’lerden birini takıp bilgisayarımızı DVD ile başlatıyoruz. Yeni bir işletim sistemi ile başlayan bilgisayarımız DVD Sürücümüz üzerinden çalışan bir işletim sistemi haline dönmüş oldu. Gelelim çöken Windows üzerindeki verilerimiz kurtarmaya. Harici diskimi usb ile bilgisayarımıza bağladığımızda artık çalışan DVD ile açılmış olan bilgisayarımız Harici Diskimizi tanıyacak. Pardus ile başlatmış iseniz bilgisayarımızın. DOLPHİN dosya yöneticisine girdiğinizde Windows dosyalarını da görebildiğinizi fark edeceksiniz böylece ister masaüstünde kalan bilgileriniz ister diğer sürücülerdeki bilgileriniz olsun harici diskinize gönderek-kopyalayarak kurtarabilirsiniz. Ubuntu da ise üstte gelecek menülerden Türkçe olduğu için rahatlıkla Windows dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Veri Kurtarma Yazılımlar İle Veri Kurtarma

Linkini verdiğimiz programları kullanarak veri kurtarmak için verilerinizin geri dönüşüm kutusu dahil bilgisayarınızdan tamamen silinmiş olması gerekir veya bilgisayarınız çökmüş ve format atmak zorunda kaldınız ardından verilerinizi geri getirmek istiyorsunuz işte bu durumlarda kaldıysanız verdiğimiz programları kullanarak verilerinizi kurtarabilirsiniz. Tarafımdan bizzat denenmiştir. hem format atmadan hem de format sonrası bilgi getirme işleminde % 90 etkilidir. Yalnız geri getirdiği dosyaları kendi isimlendirmektedir. Bir diğer hatırlatma ise işlemi yaparken hızlı seçeneği değil de normal seçerseniz daha yavaş olur ama veri kurtarma da daha etkilidir. Verilen program setindeki en etkili program Recover MY Files programıdır her çeşit veriyi geri getirme de etkilidir. Programın linkini yayınlayamıyorum çünkü program setindeki programlar kırılmış programlar ancak alttaki reklamı tıklayan ve bana aşağıdaki iletişim formuna ismini ve mail adresini gönderen herkese program linki gönderilecektir.


Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

“Veri Kurtarma Yazılımları” için 1 yorum

Bir cevap yazın