Google Plus Sosyal Platformunu Duyurdu

Facebook karşısında istediği başarıyı yakalamayan Google, geçtiğimiz yıl içerisinde Buzz adlı bir sosyal ağ geliştirerek sektörde yer almaya çalıştı. Ancak Buzz’ın kullanışsızlığı projenin en fazla 6-7 ay dayanmasına neden oldu. Google Plus ise Buzz’ın başarısızlığını zafere dönüştürmek için geliştirilen bir proje. Facebook’un biraz daha beyazlısı demeden önce Plus’un farklılıklarından bahsetmekte fayda var. Plus, Google‘ın sunduğu tüm hizmetlerin birleşimiyle oluşan bir sosyal ağ. Yani e-postalarınıza bakıp, Gtalk’tan konuşup bir de üstüne Google Maps sayesinde bulunduğunuz konumu insanlara sunabiliyorsunuz. Arama motorunun sunduğu içerikleri, resimleri ve siteleri beğenip bunu arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu sosyal ağın en büyük artısı ise 10 kişiye kadar çoklu sohbet özelliğinin olması. Yani şirketler artık tele konferanslarını Plus üzerinden yapabilecek. Google Plus şu anda davetiye sistemiyle çalışıyor. Facebook‘un aksine sadece Gmail hesabınızla üye olabileceğiniz bu sistem için gerekli olan davetiyeleri forumumuzdan talep edebilirsiniz.

Üyelik işlemleriniz bittiği zaman daha hiç kullanılmamış Google + profilinizle karşılaşacaksınız. İlk önce ekranın sol üst köşesinde bulunan fotoğraf kısmına tıklayın.

Buradan karşınıza gelen ekranda ise profili düzenle kısmını seçin. Karşınıza gelen ekranda yine sol üste bulunan fotoğraf değiştir sayfasından kendinize yeni bir fotoğraf yükleyebilirisiniz.

Ekranın ortasında bulunan kısımlarda ise bomboş profilinizi gerçek bir sosyal ağ sayfasına dönüştürecek bilgileri vermeniz gerekiyor.

Örneğin aynı Twitter‘da olduğu gibi bu kısımda kendinizle ilgili ufak bir yazı hazırlayabiliyorsunuz. Facebook’ta bulunmayan bu özellik Plus’ın ufak ama ilginç bir detayı olmuş.

Bağlantılar sekmesinde ise bol bol gezdiğiniz ya da sahibi olduğunuz sayfaları ekleyebiliyorsunuz. Aşağıda indikçe, meslek ve eğitim durumu gibi rutinler dışında ilginç bir alan dikkat çekiyor.

Buradan Google Maps üzerinden yaşadığınız yeri en detaylı şekilde işaretlemeniz mümkün. Tabii bu güvenlik konusunda sıkıntı da yaratabilir.

Arkadaş Eklemek

Bir sosyal ağ kesinlikle arkadaşlar olmadan çekilmez hal alacaktır. Bu yüzden ana sayfanın sağ tarafında bulunan öneriler kısmına tıklayın.

Burada daha önce e-posta yolluyla konuştuğunuz insanların listesine ulaşacaksınız. Bu liste Google Plus hesabı olanlar ya da olmayanlar diye ikiye ayrılmış. Eğer Plus hesapları yoksa onları bu sosyal ağa davet edebiliyorsunuz.

Seçtiğiniz kişileri aşağıda bulunan temel çevre (circle)’lardan birine koyabiliyorsunuz. Böylece sistem onları kümeleştirip size daha iyi hizmet veriyor.

Grupların daha gelişmiş hali olan bu kısmı kullanıp arkadaşlarınızı paylaştırabiliyorsunuz.

kynk:sdn

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın