Wireless Şifresi Nasıl Kırılır

Bu yazıyı yazmamdaki amaç kişilerin kablosuz internet güvenliklerini sağlamalarına yardımcı olmaya çalışmaktır.

Ev ve küçük ofislerde kablosuz internet ağlarını korumak için kullanılan en bilindik iki farklı şifreleme yöntemi vardır. WEP tekniği ve WPA tekniği…WEP tekniğinde şifre 1`den 9`a kadar rakamlar ve A`dan F`ye kadar harflerden oluşur. Yani hexadecimal olarak yazılır. Kablosuz ağların kullanılmaya başladığı ilk döneminde ortaya çıkan bu teknik en zayıf şifreleme tekniğidir. Açıkları bilindiği için yerine WPA sistemi geliştirilmiştir. WPA sistemindeki şifrede her türlü karakter kullanılabilir ve kırılması daha zordur. Evet kırılması daha zordur ama yeteri kadar güçlü bir şifre kullanırsanız… şifreleme tekniklerinin dışında MAC adresine göre filtreleme yapmak da bir korunma yöntemi olarak sıkça kullanılır. Bu yöntemde router, Access point, PC gibi her ağ cihazının sahip olduğu ve dünyada bir eşi daha olmayan MAC adresinden faydalanılır. MAC adresi bir çeşit seri numarasıdır. Modemin ayarlarından, kablosuz ağa girişine izin verilen MAC adreslerini belirleyebilirsiniz. Bu sayede tanımadığınız bilgisayarların ağa girişini engellemiş olursunuz. Ama bu da çok basit şekilde aşılabilen bir yöntemdir, çünkü MAC adresi klonlanabilir. Bunun dışında RADIUS, RSN gibi kırılması çok daha zor olan güvenlik yöntemleri de kullanılır ancak bu yöntemlerin kullanımı sınırlıdır. Çünkü bu yöntemler ev ve küçük ofis kullanıcıları için uygulanamayacak kadar komplike çözümlerdir.

 

Uygulanmış ve denenmiş yöntemlerdir. Ancak çok ayrıntılı bir işlem olduğu için uygulayıcıların hata yapma imkanı bulunmaktadır.

Önemli Uyarı

Diğer kablosuz ağlara izinsiz giriş yaptığınız takdirde yasalar karşısında suç işlemiş duruma düşersiniz. Bu yazıda anlatılan yöntemleri uyguladığınızda mutlaka giriş yapılan modem/router bu girişi tespit edecek ve kayıt altına alacaktır. Bu kayıtlar gerektiğinde delil olarak kullanılabilir. Bu yazının amacı, yeterli derecede güvenlik önlemi olmayan kablosuz ağların ne kadar kolay kırılabildiğini ispatlamaktır. Ayrıca bu yöntemleri denerken sisteminizde herhangi bir problem meydana gelirse, sorumluluk size aittir.

Gerekli olan yazılımlar

Gerekli olan tek yazılım BackTrack. BackTrack Slackware tabanlı Linux sürümüdür içinde kablosuz ağların şifreleri ile ilgili bütün araçlar bir arada bulunuyor. Ayrıca bir canlı CD olduğu için bu işlemleri yaparken bilgisayarınıza herhangi bir şey kurmak zorunda kalmıyorsunuz.

 

BackTrack`in içerisindeki Wireless Tools (Kablosuz Araçlarını) kullanacağız. Bu araçlara ulaşmak için ekranın en alt sol bölümünde yer alan Başlat menüsünün muadili KDE menüsünden Wireless Tools ve Cracking yolunu izlemelisiniz.

Dinleme Modu

Kablosuz ağlarla ilgili yapılacak her işlem “dinleme” ile başlar. Yani havada dolaşan kablosuz sinyalleri yakalamak… Eğer kullandığınız kablosuz ağ cihazı (PCI, USB ya da PCMCIA olabilir) dinleme moduna destek vermiyorsa hiçbir şey yapamazsınız. Ayrıca kablosuz ağ cihazınızın sürücülerinin BackTrack`in içerisinde yüklü olması gerekir. BackTrack CD`sini takıp, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, ilk iş olarak BackTrack`in kablosuz ağ arabiriminizi tanıyıp tanımadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için Airmon Script aracını kullanacağız. (Bu araca ulaşmak için KDE menüsünden Wireless Tools > Cracking > Air Crack > Airmon yolunu izlemelisiniz.)

Yazının geri kalan bölümü ağağıdaki reklamı tıklayıp aşağıdaki yorum formunu gönderen herkese mail olarak gönderilecektir.

 

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın