Anonymous BTK’yı Hack’ledi!

Ülkemizin internetten sorumlu kurumu BTK, yani Bilgi Teknolojileri veİletişim Kurumu siber saldırıya uğradı. İsmini dünya çapında ses getirenaktivitelerinden tanıdığımız Anonymous tarafından düzenlenen eyleminsonuçları ortalığı birbirine kattı.

Daha önce de Türkiye’deki kimi gündem olaylarını yakından takip eden Anonim, gelişmeler karşısında tepkisiz kalmayarak “sansür” konusundakiduruşunu göstermişti. İlk olarak internet filtrelemesine karşı Türk  kullanıcıların yanında olduğunu söyleyen ekip, daha sonra birçok saldırı gerçekleştirmişti.

Bu yöndeki tutumunu devam ettiren hacktivistler, şimdi de BTK’yı hedefaldı. #OpDigiturk (Digiturk Operasyonu) ismiyle başlatılan saldırıların ilk durağı olan BTK’da hasar hayli büyük. Zira 4 farklı veritabanını ele geçiren Anonim, bunları internet ortamında paylaştı.

İncelediğimiz bilgilere göre sonuçlar çok can yakacak gibi gözüküyor. Birinci belgelerde BTK sistemine dışarıdan erişim  firmaların (Vodafone, Turkcell, Superonline, Avea, TTNet gibi) kullanıcı adı ve şifreleri bulunuyor.

İkinci ve üçüncü belgelerde ise kurum çalışanlarının kullanıcı adları, gerçek isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları ve eğitim durumları gibi bilgiler yer alıyor.

Son ve en kapsamlı olan 4. veritabanında ise çalışanların doğum tarihleri ve TC kimlik numaraları bulunuyor.

Her ne kadar bir süre önce sanal güvenliğimiz test edilmiş olsa da, konunun ana ismi BTK’nın böylesi bir durumda kalması şaşkınlıkla karşılandı. Kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi halinde değerlenecek bilgiler şu an internetteki kimi sitelerde açıkça yayınlanmış durumda.

kynk:SDN

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın