Crapware Nedir ? Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Crapware nedir? Herkesten şöyle bir cevap duyuyor gibiyim yeni bir virüs mü? Ancak Cevap hayır. Crapware yeni bir bilgisayar aldığınızda bilgisayarınızla birlikte yüklü gelen üçüncü parti yazılımlardır. Yazılım firmaları bilgisayar üreticileri ile anlaşarak bilgisayarlarla birlikte kendi yazılımlarının da bilgisayarda bulunmasını sağlıyor. Böylece crapware’i yerleştiren firma kendi yazılımının reklamını yapmış oluyor hemde bilgisayar üreticisi yazılım firmasından aldığı ücretle bilgisayarı daha ucuza mal etmiş oluyor. Bir crapware’in 20, 30 Euro’ya kadar değeri olduğu söyleniyor.

Peki crapware’lardan kurtulmak için ne yapmalı: Bizce öncelikle image alma programları ile bilgisayarınızın bir yedeği alınmalı. ( zaten yeni bilgisayarlarda bir yedek içerisinde bulunuyor. ) Daha sonra üzerindeki işletim sisteminşn aynısı ile fomatlanarak yeniden kurulmalı böylece üzerindeki tüm gereksiz yazılımlardan kurtulmuş hem de daha hızlı bir bilgisayarınız olur.

İlgili Haberler

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

admin

Geleceğin Teknolojisi; teknocin.net olarak geleceğin teknolojileri, konsept ürünler, yeşil teknoloji bisikletler ve tasarım ürünler hakkında yazılar yazıyoruz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın