Polarize Işığı Görebilen Kelebekler

Birçok canlı daha insanların keşfedemediği özelliklere sahiptir. Bu özellikler keşfedildikçe teknolojinin ilerlemesi ve yeni icatların yapılabilmesine olanak sağlıyor. Zamanında kuşları ve  uçuşlarını inceleyen insanlar ilk uçakları icat edebildiler ve bu tip araştırmalar halen devam etmekte ve çeşitli canlıların özellikleri insanlara ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Kelebekler ile ilgili keşfedilen özelliklerden biri ise polarize ışığı görebilmeleri bunu nasıl yaptıkları ise bilim adamlarını çok ilgilendiriyor çünkü kapalı havalarda bile yönlerini rahatlıkla belirleyebiliyorlar.

Türkiye Kelebek Gözlemcileri & Fotoğrafçıları Topluluğu tarafından kelebeklerin görmeleri bakalım nasıl tanımlanmış.

Kelebeklerin  küre biçimli bir çift bileşik gözü bulunur. Herbir göz 17.000 küçük gözcükten oluşur. Bu gözcüklerin herbirinin kendi lensleri vardır ve bunlar ışık alıcısı olarak çalışırlar. Bu gözcükler uyum içinde çalışarak kelebeğe çevresinin mozaik bir görünümünü sağlar. Her küçük gözcük bir lens gibi işlev gören kornea ve bir koniye sahiptir. Koninin arkasında ışığı 2-6 duyu hücresinden oluşan küçük bir hücre kümesine taşıyan bir çubuk uzanır. Bu hücrelerden herbiri görünür spektrumun özel bir bölümüne duyarlıdır.

Kelebekler polarize ışığı görebilirler. Böylece hava parçalı bulutlu bile olsa güneşin konumunu belirleyebilirler. Böylece kendi konumlarını güneşe göre ayarlayabilirler ve yaşam alanlarında gezinirken bir pusula gibi kullanırlar.Kelebekler  renkler ve desenleri insanlar ve kuşlardan farklı görürler. Çünkü ultra-viyole ışığı da görebilme kabiliyetleri vardır. Böylece çiçeklerdeki UV desenler de görülebilmektedir. Bu desenler kelebeklere nektar kaynağı hakkında çiçeğe konuş sırasında uçuş kulesinin uçaklara sağladığı gibi rehberlik sağlarlar.

Kelebeklerin kanatlarında görünebilir desenlereden başka UV desenlerde vardır ve bu desenler sadece diğer kelebekler tarafından görülebilirler. Böylece kendi türlerinden olanları veya olmayanları hemencecik anlarlar.

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın