Sanal Gerçeklik Görüntüleri Nasıl Çekilir

Sanal gerçeklik fotoğrafları ve videoları nasıl çekilir?

Sanal gerçeklik kavramı hayatımıza girmesi ile bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz o havada duran smilatörler, animasyonların mümkünlüğüne inanmaya başladık. Yapılan çalışmalarla sanal gerçeklik yöntemiyle filmler çekilmeye başlandı bile. Özellikle 2016 yılı sanal gerçeklik yılı olacak diyebiliriz. Ucuzlayan kameralar ve yine ucuzlayan sanal gerçeklik gözlükleriyle birlikte sanal gerçeklik trend olmaya başladı diyebiliriz. Ufak bir kurum bile kendi tanıtımını sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak yapmaya başladı.

virtual-reality-teknocinnet

Sanal gerçeklik fotoğraf ve videoları nasıl çekilir, bu mümkün müdür, mümkünse nasıl bir teknoloji gerektirir? Gibi sorulara kısa da olsa bir cevap bulacaksınız.

virtual-reality-teknocinnet2

Sanal gerçeklik fotoğraf ve videoları nasıl çekilir  Sanal gerçeklik kameraları 360 derece ve yatay-düşey çekimler gerçekleştirmekte. Sonrası tamamen teknoloji aslında çünkü fotoğrafta ve videoda gördüğünüz kameralar görüntüyü çekiyor ve yazılım tüm görüntüleri tek bir görüntüymüş gibi birleştirerek sizlere sunuyor.  Sanal gerçeklik kavramından önce fotoğrafın yada çekilecek sahnenin bir bölümü oluşturuluyor ve sadece gösterilecek kısmı kamera önünde mizanse ediliyordu. Ancak sanal gerçeklikle çekilmek isteniyorsa kameraman, yönetmen, set ekibi, kablolar, kameralar vs.. kısacası tüm o sahne ait olmayan her şey sahne çekim alanını komple dışına çıkmak zorunda kaldı. Buda çok geniş alan ve gerçek bir canlandırmayı ifade ediyor. Gelecekte sadece sanal gerçek gözlüğünü takıp kullanamayacağız içine girebileceğimiz sanal gerçeklik odaları da olacak özellikle gerçeğini görme imkanı olmayan birçok alanda özel laboratuvarlar sanal gerçeklik odası olarak hizmet verecek.

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın