Tek Disk 360 Terabayt Bilgi

Bilim kurgu filmlerinden de hatırlayacak olursak ışınlanma, veri saklama gibi işlemler için kristaller kullanılırdı. Günümüzde ise ışınlanmaya henüz ulaşamadık ama veri saklama konusunda izlediğimiz bilim kurgu filmlerindeki o kristaller gerçeğe dönüşüyor.

90’lı yıllarda 3,1 Gb olan harddisk boyutları günümüzde 5-6  terabayta kadar yükseldi.Gelişen teknoloji ile birlikte kristaller kullanarak bu boyut 360 terabayta yükseliyor. 360 terabayt memory crystal tanıtımını sizlere nacizane sunuyorum.

360-tb-memo-egitimteknolojinet

Nano teknoloji vasıtası ile üretilen bu sabit diskler 360 terabayt depolama yapabilecek.  Ayrıca bu kristaller ortalama 1000 derecelik ısılara dayanıklı olarak üretiliyor. Dolayısiyle mevcut teknolojide kullanılan sabit disklerden çok daha dayanıklı bir şekilde karşımıza çıkacak.Bu kristallerin mucidi olan Jingyu Zhang icadına superman kristali adını vermiş. Yakında cebimizde taşıdığımız usb bellekler ve hafıza kartlarında ne kadar bilgi taşıyacağız bakalım. Çok zaman geçmemesine rağmen 5mb’lık harddisklerin  kamyonla taşındığına şahit olduk ve şu an nerelerdeyiz.

5mb-harddisk-egitimteknolojinet

360 terabayt memory crystal tanıtımında sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Zamanla  gelişen bilgisayar teknolojisinde daha nelerle karşılaşacağımız merak konusu.

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın