Alternatif Hayat Teknede Yaşam

Geçtiğimiz yazılarımızda apartmanlarda geçen hayatlarımıza alternatif olarak karavanlı yaşam hakkında bilgilendirmeler yapmıştık bu yazımızda ise denizi sevenler için yine apartmanların ve şehir hayatının zorluklarına, sıkıntılarına karşı alternatif olarak teknede yaşam hakkında bilgilendirme yapacağız. 

Üç tarafı denizlerle çevrili olan güzel ülkemizde hemen hemen hiç tercih edilmeyen bir yaşam biçimi olan teknede yaşam yerleşik yaşamı tercih eden bizler için bir ütopya gibi duruyor ancak milyon lira verilen apartman daireleri veya yine milyon liralara varan müstakil evlere verilen fiyatları düşününce hayatın sürdürüleceği bir teknenin fiyatı öncelikle çok daha ekonomik. Birçok marina ve küçük tekneleri park ettiği limanların ücretlerini de eklersek oda gerçekten karşılaştırma yaptığımız evlere göre yine çok ekonomik. Gelelim elektrik giderlerine. Son zamanlarda ülkemize de ucuzlayan güneş enerjisi panelleri ile birlikte teknenin üstüne yerleştirilecek olan güneş enerjisi panelleri ile birlikte çok kısa bir süre sonra elektriğinizi ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Gelelim su işine genellikle tekne ve yatlarda su depolarının olmasının yanında su yapıcı denilen deniz suyunu arıtan su sistemleri kullanılmaktadır. Çok devasa bir yatınız veya tekneniz yok ise orta seviye bir su yapıcı gerekli su ihtiyacınızı da karşılayacaktır. Fiyatlar ise çok afaki değil merak etmeyin. Sabit yerlerde uzun süre kalacaklar yani ev olarak kullanacak kişiler ise zaten damacana ile içme suyu ihtiyaçlarını da karşılayabilirler. 

Şimdi gelelim avantajlarına en büyük avantajı bir ev fiyatı ile  kıyaslandığında çok çok ekonomik bir yaşam alanınız olacaktır. Bir diğer avantajı tatil amaçlı kullanmak istediğinizde güzel ülkemizin yüzlerce güzel koylarından istediğinize gidip demir atıp istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Denizin içinde olduğunuz için bol bol balık tutup sağlıklı bir besin kaynağı olan balığı çokça yiyebilirsiniz. Sizi rahatız etme ihtimali olan konu ve komşularda yok. Ayrıca istediğiniz an spor amaçlı yüzmek için havuza gitmek zorunda değilsiniz. 

Şimdide dezavantajlarından bahsedelim. Bir eve göre küçük bir alanda yaşamak zorunda kalacaksınız ( paranız var ise devasa bir tekneniz de olabilir o sizin bileceğiniz bir şey artık ). Bir diğer dezavantaj sürekli denizin içinde olmak, balıkçı sığınağı veya marina da yaşamak sizin için uygun olmayabilir. Çocuklu bir aile iseniz çocuklar için çok uygun olamayabilir. Çocukların park ve bahçe ihtiyaçları ile arkadaş olma istekleri mutlaka olacaktır. Bu tip konuları aşarsanız şimdi resimlerini paylaşacağımız bir tekne ile yeni ve alternatif bir yaşama yelken açabilirsiniz.

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın