16 Metrekarelik Minimalist Yaşam Alanı

Zaman artık insanların daha da yanlız yaşamaya başladığı yada en fazla bir hayat arkadaşı ile birlikte yaşadığı bir zaman. Bu yaşam şekilleri tasarımcılara da daha küçük yaşam alanları oluşturmaları gerekliliğini doğuruyor. Hayat tarzları değiştikçe yaşam alanlarının çeşitliliği de artıyor. 50 yıl öncesine göre evlilik oranları ve yanlız yaşama oranları neredeyse iki kat artmış durumda. Bu artışı ev çeşitlilikleri ve tasarımlarına yansımasını rahatlıkla görebiliriz. Ülkemizde bile son 10 yılda 1+1 ve 1+0 dairelerde yaşayan insanları sayısı müthiş bir şekilde artmıştır.

Enrico Bona ve Elisa Nobile isimli tasarımcılar yeni gelişen yaşam şekillerini düşünerek dizayn ettikleri 16 metrekarelik yaşam alanı bir apartmanın orta kısmında bulunan bir daire. Maksimum 2 kişinin tüm ihtiyaçlarını görebilecek ve 2 kişinin rahatlıkla yaşayabileceği şekilde tasarlanmış. Gelecekte Enrico Bona ve Elisa Nobile tasarladığı gibi bir çok yaşam alanı göreceğiz çünkü insanlar artık çocuk yapmak istemiyorlar ve daha çok yanlız yaşamak istiyorlar bu gibi nedenler insanları daha küçük ve ekonomik yaşam alanlarına yönlendiriyor.

Enrico Bona ve Elisa Nobile tarafından tasarlanan 16 metrekarelik ev küçük fakat işlevsel. Fotoğraflardan ve yazımızın sonundaki videodan da göreceğiniz üzere. Birçok materyal duvarlara akıllıca yerleştirilmiş durumda. Yataklar, masalar ve raflar duvarlara yerleştirilerek gerektiğinde kullanılmak üzere saklanmış buda alanı geniş ve ferah hale getirmiştir. Bu tip tasarımlar dar olmasa da geniş evlerde de kullanım kolaylığı sağlayacak fikirler aslında. Çin gibi kalabalık ülkelerde insanların çok küçük 2-3 metrekarelik kapsüllerde yaşamaya başladığı düşünülürse 16 metrekare bir insanın yaşaması için çok da yeterli bir alan bu sebeple yaşadığımız yerlerin kıymetini bilelim.

Yorumlarınızı Yazınız...

Yorumlar...

Bir cevap yazın